Live Streaming of FIFA World Cup 2018 Russia Live and Full Schedule

0 43,389

Live Streaming of FIFA World Cup 2018 Russia Live

Spain VS Iran June 2018 – Match 20

FIFA World Cup 2018 Fixtures: Match Dates and Full Schedule for World Cup in Russia

The Full World Cup 2018 groups and schedule is listed below with Timings and Venues.

Group A

Russia 
Saudi Araiba 
Egypt
Uruguay

 

Group B

Portugal 
Spain
Morocco
IR Iran

 

Group C

France
Australia 
Peru
Denmark

 

Group D

Argentina 
Iceland
Croatia
Nigeria 

 

Group E

Brazil
Switzerland
Costa Rica 
Serbia

 

Group F

Germany 
Mexico
Sweden
Korea Republic

 

Group G

Belgium
Panama
Tunisia 
England

 

Group H

Japan
Poland
Colombia
Senegal

 

Tournament Fixtures 

The timings are according to United Kingdom Time.

Group Stage Matches

14 June 2018 – Thursday

(Group A) Russia vs Saudi Arabia – Moscow (Luzhniki) – 4pm 

15 June 2018 – Friday

(Group A) Egypt vs Uruguay  – Ekaterinburg – 1pm 

(Group B) Morocco vs Iran  – St Petersburg – 4pm 

(Group B) Portugal vs Spain  – Sochi – 7pm 

16 June 2018 – Saturday

(Group C) France vs Australia  – Kazan – 11am 

(Group D) Argentina vs Iceland – Moscow (Spartak) – 2pm

(Group C) Peru vs Denmark – Saransk – 5pm

(Group D) Croatia vs Nigeria – Kaliningrad – 8pm

17 June 2018 – Sunday

(Group E) Costa Rica vs Serbia – Samara – 1pm 

(Group F) Germany vs Mexico – Moscow (Luzhniki) – 4pm 

(Group E) Brazil vs Switzerland – Rostov-on-Don – 7pm 

18 June 2018 – Monday

(Group F) Sweden vs South Korea (Group F) – Nizhny Novgorod – 1pm 

(Group G) Belgium vs Panama – Sochi – 4pm 

(Group G) Tunisia vs England – Volgograd – 7pm 

19 June 2018 – Tuesday

(Group H) Colombia vs Japan – Saransk – 1pm 

(Group H) Poland vs Senegal – Moscow (Spartak) – 4pm 

(Group A) Russia vs Egypt – St Petersburg – 7pm 

20 June 2018 – Wednesday

(Group B) Portugal vs Morocco – Moscow (Luzhniki) – 1pm 

(Group A) Uruguay vs Saudi Arabia – Rostov-on-Don – 4pm 

(Group B) Iran vs Spain – Kazan – 7pm 

21 June 2018 – Thursday

(Group C) Denmark vs Australia – Samara – 1pm 

(Group C) France vs Peru – Ekaterinburg – 4pm 

(Group D) Argentina vs Croatia – Nizhny Novgorod – 7pm 

22 June 2018 – Friday

(Group E) Brazil vs Costa Rica – St Petersburg – 1pm 

(Group D) Nigeria vs Iceland – Volgograd – 4pm 

(Group E) Serbia vs Switzerland – Kaliningrad – 7pm 

23 June 2018 – Saturday

(Group G) Belgium vs Tunisia – Moscow (Spartak) – 1pm –

(Group F) South Korea vs Mexico – Rostov-on-Don – 4pm 

(Group F) Germany v Sweden – Sochi – 7pm 

Sunday 24 June 2018 – Sunday

(Group G) England vs Panama – Nizhny Novgorod – 1pm 

(Group H) Japan vs Senegal – Ekaterinburg – 4pm 

(Group H) Poland vs Colombia – Kazan – 7pm 

25 June 2018 – Monday

(Group A) Uruguay vs Russia – Samara – 3pm

(Group A) Saudi Arabia vs Egypt – Volgograd – 3pm 

(Group B) Spain vs Morocco – Kaliningrad – 7pm

(Group B) Iran vs Portugal – Saransk – 7pm

26 June 2018 – Tuesday

(Group C) Denmark vs France – Moscow (Luzhniki) – 3pm 

(Group C) Australia vs Peru – Sochi – 3pm 

(Group D) Nigeria vs Argentina – St Petersburg – 7pm 

(Group D) Iceland vs Croatia – Rostov-on-Don – 7pm 

27 June 2018 – Wednesday

(Group H) South Korea vs Germany – Kazan – 3pm

 

(Group H) Mexico vs Sweden – Ekaterinburg – 3pm

(Group H) Serbia vs Brazil  – Moscow (Spartak) – 7pm

(Group H) Switzerland vs Costa Rica – Nizhny Novgorod – 7pm 

Thursday 28 June

(Group H) Japan vs Poland – Volgograd – 3pm 

(Group H) Senegal vs Colombia – Samara – 3pm 

(Group G) England vs Belgium  – Kaliningrad – 7pm 

(Group G) Panama vs Tunisia – Saransk – 7pm

Round of 16

30 June 2018 – Saturday

(Group C) winner vs (Group D) runner-up – Kazan, 3pm (Match 50)

(Group A) winner vs (Group B) runner-up- Sochi, 7pm (Match 49)

1 July 2018 – Sunday

Group B winner vs Group A runner-up- Moscow (Luzhniki), 3pm (Match 51)

Group D winner vs Group C runner-up – Nizhny Novgorod, 7pm (Match 52)

2 July 2018 – Monday

Group E winner vs Group F runner-up – Samara, 3pm (Match 53)

Group G winner vs Group H runner-up – Rostov-on-Don, 7pm (Match 54)

3 July 2018 – Tuesday

Group F winner vs Group E runner-up – St Petersburg 3pm (Match 55)

Group H winner vs Group G runner-up – Moscow (Spartak), 7pm (Match 56)

Quarter-Finals

6 July 2018 – Friday

Winner match 49 vs Winner match 50 – Nizhny Novgorod, 3pm (Match 57)

Winner match 53 vs Winner match 54 – Kazan, 7pm (Match 58)

7 July 2018 – Saturday

Winner match 55 vs Winner match 56 – Samara, 3pm (Match 60)

Winner match 51 vs Winner match 52 – Sochi, 7pm (Match 59)

Semi-Finals

10 July 2018 – Tuesday

Winner match 57 vs Winner match 58 – St Petersburg, 7pm (Match 61)

11 July 2018 – Wednesday

Winner match 59 vs Winner match 60 – Moscow (Luzhniki), 7pm (Match 62)

Third Place Play-Off

14 July 2018 – Saturday

Loser match 61 vs Loser match 62 – St Petersburg, 3pm

Final

15 July 2018 – Sunday

Moscow (Luzhniki), 4pm